Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Opocznie

ul. Rolna 1, 26-300 Opoczno
 
tel.: 44 645-32-00
fax: 44 645-32-08
Komenda Panstwowej Strazy Pozarnej w Opocznie
menu
zdarzenia

Data: 20 Lut 2017

Plaga pożarów sadzy w kominach. Apelujemy i przestrzegamy!!!

Pożar sadzyTylko w ostatnich dniach b.r. strażacy z PSP i OSP interweniowali aż 8 – krotnie przy pożarach sadzy w kominach budynków mieszkalnych, a w całym sezonie grzewczym już 32 razy. Ostatnie pożary miały miejsce w miejscowościach: Opoczno, Ostrów, Żarnów, Idzikowice, Mroczków Gościnny czy  Paradyż. Za każdym razem do tych zdarzeń angażowane były co najmniej 2 lub 3 jednostki ochrony przeciwpożarowej, co powoduje nie tylko znaczne koszty akcji. 

Powstałe pożary sadzy powodują zagrożenie nie tylko dla samych mieszkańców, ale również dla sąsiednich budynków, gdyż wydobywające się iskry z komina często przedostają się na inne budynki np. inwentarskie i powodują dodatkowe zagrożenie pożarowe.

Ponadto wydobywające się wraz ze spalanymi sadzami różne substancje gazowe i pyły w dużej ilości powodują dodatkowe zanieczyszczenie atmosfery i powietrza i przyczyniają się do powstawania tzw. smogu.

W związku z powyższym apelujemy ponownie do mieszkańców powiatu o systematyczne usuwanie zanieczyszczeń z przewodów kominowych i dokonywanie stosownych przeglądów przez uprawnione służby kominiarskie, a dodatkowo o wyposażenie budynków w czujniki czadu i dymu.

Czyszczenie przewodów kominowych należy robić co kwartał w przypadku budynków opalanych węglem czy drewnem, a dwa razy gdy budynek ogrzewany jest olejem opałowym czy gazem. Czynności te w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych  i zabudowie zagrodowej może robić sam właściciel budynku. Ponadto raz w roku  zgodnie z prawem budowlanym powinien być dokładnie sprawdzony, już przez kominiarza, stan techniczny samego komina i jego szczelności.

W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, tj. braku aktualnego przeglądu i czyszczenia przewodów kominowych nakładane są  obecnie mandaty karne, gdyż stosowane dotychczas pouczenia nie przynosiły oczekiwanego efektu, a maksymalna wysokość mandatu to 500 zł.

bryg. Andrzej Śpiewak – rzecznik prasowy Komendy Powiatowej PSP w Opocznie


Zdarzenia 01.01 – 21.06.2018 01.01 – 21.06.2017
Ogółem 410 475
Pożary 191 189
Miejscowe Zagrożenia 203 273
Alarmy Fałszywe
16 13

cooc

karta

linia

logo

WFOSiGW© Copyright 2011 - 2018 Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Opocznie